Borka emlékeket néz

GURMAI BEÁTA: BORKA KÖNYVE

Mese egy kíváncsi kislányról, egy óriási családfáról és egy tucat segítő történetről. Borka meséje a ma gyerekeihez szól, akik a főszereplő példája nyomán a múltból kaphatnak segítséget a világ megismeréséhez és megértéséhez. Családi történeteink ugyanis csodákat rejtenek. Olyan csodákat, amelyek a boldogulásunk kulcsai lehetnek. A Borka-univerzum megálmodója, Gurmai Beáta kiadványaival a jövőt formáló múltat és a családi értékeket szeretné megismertetni a gyerekekkel.

A szerző legújabb alkotása a rajongók által várva várt, Hanák Katalin közreműködésével újraszerkesztett BORKA KÖNYVE. A Megyeri Annamária gyönyörű rajzaival illusztrált mesekönyv a családról szól, és sok-sok érdekességgel, kérdéssel van tele. A cserfes főhős, Borka mesél nekünk a nevekről – családnevekről, keresztnevekről és becenevekről –, a bemutatkozásról, a kibékülésről és más, az együttélést segítő fontos értékekről.

Minden olyan szülő, nagyszülő, dédszülő, keresztszülő figyelmébe ajánljuk ezt a kötetet, aki hisz a szeretetben és a család erejében. Mert a legtöbb, amit a gyerekeinknek adhatunk, a gyökerek és a szárnyak.

Gurmai Beáta Borka segítségével egy értékes és szerethető világba kalauzol bennünket. A családról szóló, erőszakmentes történetekkel, a harmonikus együttélést segítő mintákkal örvendezteti meg a gyerekeket és a tudatos szülőket egyaránt. Ennek a világnak egyik alappillére a Média Mecenatúra által támogatott Borka és a varázsruha című rajzfilmsorozat. Az epizódok elérhetők a Borka YouTube-csatornán.

A főhőse, Borka, aki a varázslatban fel tud kapaszkodni a nagy, piros színű családfára, és bele tud kukkantani ősei segítő történeteibe. Ezek lehetnek pozitív, de olykor negatív példák is. Ő pedig a történetekből elviszi magával mindazt, amire szüksége van. Tanul, szintetizál. A rajzfilmsorozat olyan témákat dolgoz fel, amelyekből nemcsak Borka, de mindannyian tanulhatunk: önmagunk – a félelmeink, a rosszkedvünk vagy épp az unalom – legyőzésén túl segítő mintákat, például udvariasságot, konfliktuskezelést, a nagylelkűség örömét, a veszteségkezelést. A megoldások gyakran pofonegyszerű dolgok, melyek szintén varázserővel bírnak: apró gesztusok, hétköznapinak tűnő szavak, mint például a „bocsánat” vagy a „köszönöm”. A visszajelzések szerint a kicsikkel közösen megnézett epizódok minket, felnőtteket is segítenek, elgondolkodtatnak, önfejlesztésre sarkallnak. Hiszen nem születünk jó gyereknek vagy éppenséggel jó szülőnek. Önmagunk fejlesztésével, hibáink legyőzésével mindannyiunknak van dolga.

A Borka-történetekben maga az inspiráció is fontos: a főhős arra ösztönöz bennünket, szülőket, nagyszülőket és dédszülőket, hogy vegyük ölbe a gyerekeket, és meséljünk! Mert elengedhetetlen, hogy ismerjük a múltunkat, a hagyományainkat, fontos, hogy a régi tárgyakat megőrizzük, a fényképeket elővegyük, a történeteket továbbmeséljük, mert ezek kötnek össze és gazdagítanak bennünket. Ezekkel a történetekkel varázsruhát adunk a gyerekeinkre.

A Borka-mesék mindennapi helyzeteket dolgoznak fel. Ebben a világban nincs minden cukormázból, sőt kifejezetten előtérbe kerülnek a nehézségek, a problémák, amelyekre Borkának megoldást kell találnia. Akárcsak az életben. A megoldáshoz vezető út göröngyös, de a Borka-epizódok lezárása a klasszikus népmesei megoldást követi: „minden jó, ha vége jó”. A szerző hisz benne, hogy ha keményen dolgozunk rajta, mindig van megoldás. Ha valami elromlik – lehet az egy tárgy, a hangulatunk vagy az emberi kapcsolataink –, azt érdemes, sőt meg is lehet javítani.

A Borka online dalos kalendáriumából napról napra újabb ablakot „nyithatunk ki”, és minden adventben huszonnégy, egyedi hangszerelésű karácsonyi dalt hallgathatunk-tanulhatunk meg.

Gurmai Beáta 2020 karácsonyára megjelent, és már a második kiadást megélt nagy sikerű könyve, a Nagyi, mesélj! kérdezgetős-felelgetős családi napló, ami egy kitölthető családfát is tartalmaz miniposzter formájában. A Nagyi, mesélj! könyv kérdései, ötletei arra ösztönöznek bennünket, hogy kérdezgessük a nagyszüleinket, és próbáljuk meg közösen megeleveníteni a családi múltunkat.

A kikapcsolódni vágyók relaxálhatnak is Borkával.

A Borka-lapokkal megszületett az üdvözlőlapok új generációja, amely összeköti a rokonokat, barátokat, földrajzi távolságokat hidal át. Valamennyi borkás üdvözlőlaphoz exkluzív boríték tartozik, aminek a segítségével a gyerekek azt is ügyesen megtanulhatják, hogyan kell helyesen megcímezni egy levelet. A Borka szülinapi lap, a húsvéti lap és a receptlap tervezésekor az alkotók tudatosan törekedtek az oktatásra: a receptlapon például a súly- és mértékegységek mellett egy-egy közmondás is szerepel.
A Borka világa valamennyi darabja, így a kézbe fogható segítő varázsállat marokpárnák, a Borka babák is gondos figyelemmel és elkötelezett szakemberek segítségével készültek.

Borka olyan a családul együtt tanuláshoz, mint régen Makk Marci volt az egészséges életmódra neveléshez. Borkával az együttélés ábécéjét tanuljuk meg és a lelkünk lesz egészségesebb. A Borka-rajongók visszajelzései szerint erre nagy szükség van. Egy kedves rajongó írta Borkáról: „Minden gyereknek és felnőttnek felírnám receptre!” Szerencsére a Borka könyve vény nélkül kapható a könyvesboltokban.

A Borka könyve című kiadványt Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter támogatta.

Forrás: Nőklapja.hu